ICS Calendar - en to sv_SE translation catalogue (57 entries)

en: The %sICS Calendar%s plugin requires either the PHP cURL extensions, or the %s PHP setting to be turned on. Please update the settings in your %s file or contact your hosting provider for assistance.
sv_SE: Det %sICS-%s kräver antingen PHP-cURL-tilläggen eller den %s PHP-inställningen som ska aktiveras. Uppdatera inställningarna i din %s eller kontakta din webbhotell för hjälp.

en: Your site is currently using a UTC offset-based timezone setting.
sv_SE: Webbplatsen använder för närvarande en UTC-förskjutningsbaserad tidszonsinställning.

en: This can produce time display errors in the %s plugin in locations that observe Daylight Saving Time.
sv_SE: Detta kan ge tidsvisningsfel i %s plugin på platser som observerar sommartid.

en: Please %schange your timezone setting%s to the city nearest your location, in the same timezone, for proper time display.
sv_SE: Vänligen %s ändra din tidszonsinställning%s till den stad som ligger närmast din plats, i samma tidszon, för korrekt tidsvisning.

en: See the %sPHP documentation%s for additional information on this issue.
sv_SE: Se %sPHP-dokumentationen%s mer information om det här problemet.

en: Cleared %s cached calendar(s).
sv_SE: Rensat %s cachelagrade kalendrar.

en: No cached calendars were found.
sv_SE: Inga cachelagrade kalendrar hittades.

en: Show/hide all
sv_SE: Visa/dölj alla

en: ICS file could not be retrieved or was empty. Please verify URL is correct, and check your php.ini configuration to verify either cURL or allow_url_fopen is available. If you are using spaces to delimit multiple URLs, you may also wish to try using the pipe character instead. Affected URL:
sv_SE: Det gick inte att hämta ICS-filen eller var tom. Vänligen verifiera WEBBADRESS är korrekt, och kontrollera din php.ini konfiguration för att verifiera antingen cURL eller allow_url_fopen finns. Om du använder mellanslag för att avgränsa flera webbadresser kan du också vilja prova att använda rörtecknet istället. Berörd webbadress:

en: Ends
sv_SE: Sista spelningen

en: Hide past events
sv_SE: Dölj tidigare event

en: Show past events
sv_SE: Visa tidigare event

en: Click for more...
sv_SE: Klicka för mer...

en: Cancelled
sv_SE: Avbruten

en: Recurring event
sv_SE: Återkommande händelse

en: Recurs every %s years
sv_SE: Återkommer varje %s år

en: Recurs yearly
sv_SE: Återkommer årligen

en: Recurs every %s months
sv_SE: Återkommer varje %s månad

en: Recurs monthly
sv_SE: Återkommer varje månad

en: Recurs every %s weeks
sv_SE: Återkommer varje %s veckor

en: Recurs weekly
sv_SE: Återkommer varje vecka

en: Recurs every %s days
sv_SE: Återkommer varje %s dagar

en: Recurs daily
sv_SE: Återkommer dagligen

en: Add ICS Calendar
sv_SE: ICS-kalender

en: Basic Shortcode Example
sv_SE: Grundläggande kortkodexempel

en: To insert an ICS calendar in a page, use the following shortcode format, replacing the all-caps text with your feed URL. Many additional customization options are available. Please see the User Guide for details.
sv_SE: Om du vill infoga en ICS-kalender på en sida använder du följande kortkodsformat och ersätter all caps-texten med flödesadressen. Det finns många ytterligare anpassningsalternativ. Mer information finns i användarhandboken.

en: System Report
sv_SE: Systemrapport

en: Please copy the following text and include it in your message when emailing support.
sv_SE: Kopiera följande text och inkludera den i ditt meddelande när du skickar support via e-post.

en: Also please include the ICS Calendar shortcode exactly as you have it entered on the affected page.
sv_SE: Inkludera även kortkoden för ICS-kalendern exakt som du har angett den på den berörda sidan.

en: User Guide
sv_SE: Användarhandbok

en: Our complete user guide is now available with full translation into dozens of languages on our website:
sv_SE: Vår kompletta användarhandbok är nu tillgänglig med fullständig översättning till dussintals språk på vår webbplats:

en: For support please email %s or use the %sWordPress Support Forums%s.
sv_SE: För support vänligen maila %s eller använd %sWordPress Support Forums%s.

en: Additional Resources
sv_SE: Fler resurser

en: ICS documentation and tools:
sv_SE: ICS-dokumentation och verktyg:

en: ICS Parser at GitHub
sv_SE: ICS-tolk på GitHub

en: iCal Validator
sv_SE: iCal-validerare

en: Recurrence Rule Tester
sv_SE: Testare för återkommande regel

en: Miscellaneous reference and tools:
sv_SE: Diverse referens och verktyg:

en: HTML Color Picker
sv_SE: HTML-färgväljare

en: Unix Timestamp Converter
sv_SE: Unix tidsstämpelkonverterare

en: Upgrade to PRO!
sv_SE: Uppgradera till PRO!

en: Features include additional views (month-with-sidebar, year-with-sidebar, sidebar widget, and conference schedule grid view), a Calendar Builder with save feature for full management of calendar settings without manually editing the shortcode, Customizer options to easily modify the calendar&rsquo;s appearance, advanced features like regular expressions, and more! Visit %s to learn more.
sv_SE: Funktioner inkluderar ytterligare vyer (månadsläge med sidofält, sidfält, sidofältswidget och rutnätsvy för konferensschema), en kalenderbyggare med sparfunktion för fullständig hantering av kalenderinställningar utan att manuellt redigera kortkoden, anpassa alternativ för att enkelt ändra kalenderns utseende, avancerade funktioner som vanliga uttryck och mer! Besök %s för att lära dig mer.

en: Thank You!
sv_SE: Tack!

en: This plugin is free to use. If you find it to be of value, we welcome your donation (suggested amount: US $9), to help fund future development, or get the advanced features of the %sPRO version%s for just US $29/year.
sv_SE: Detta plugin är gratis att använda. Om du tycker att det är av värde välkomnar vi din donation (föreslaget belopp: 9 US-dollar), för att hjälpa till att finansiera framtida utveckling eller få de avancerade funktionerna i %sPRO-versionen%s för bara 29 US-dollar / år.

en: Make a Donation
sv_SE: Ge en gåva

en: Go PRO!
sv_SE: Gå PRO!

en: Utilities
sv_SE: Verktyg

en: Clear Cached Calendar Data
sv_SE: Rensa cachelagrade kalenderdata

en: This will immediately clear all existing cached calendar data (purge transients), forcing WordPress to reload all calendars the next time they are viewed. Caching will then resume as before.
sv_SE: Detta rensar omedelbart alla befintliga cachelagrade kalenderdata (rensa transienter), vilket tvingar WordPress att ladda om alla kalendrar nästa gång de visas. Cachelagringen återupptas sedan som tidigare.

en: No events found.
sv_SE: Inga Event Funna.

en: All Day
sv_SE: Heladag

en: No events.
sv_SE: Inga händelser.

en: No additional events this month.
sv_SE: Inga ytterligare händelser den här månaden.

en: Last week
sv_SE: Förra veckan

en: This week
sv_SE: Denna vecka

en: Next week
sv_SE: Nästa vecka

note: Description of the plugin/theme
en: Embed a live updating iCal (ICS) feed in any page using a shortcode.
sv_SE: Bädda in en live uppdatering iCal (ICS) -matning på vilken sida som helst som använder en kortnummer.
