ICS Calendar - en to ja_JP translation catalogue (58 entries)

en: The %sICS Calendar%s plugin requires either the PHP cURL extensions, or the %s PHP setting to be turned on. Please update the settings in your %s file or contact your hosting provider for assistance.
ja_JP: %sICS カレンダー%s プラグインでは、PHP cURL 拡張または %s PHP 設定をオンにする必要があります。%sファイルの設定を更新するか、ホスティング プロバイダに問い合わせてください。

en: Your site is currently using a UTC offset-based timezone setting.
ja_JP: 現在、サイトで UTC オフセットベースのタイムゾーン設定が使用されています。

en: This can produce time display errors in the %s plugin in locations that observe Daylight Saving Time.
ja_JP: これにより、夏時間を観察する場所で%sプラグインでタイムディスプレイエラーが発生する可能性があります。

en: Please %schange your timezone setting%s to the city nearest your location, in the same timezone, for proper time display.
ja_JP: 時刻を表示するには%sタイムゾーン設定%sを、同じタイムゾーンで最寄りの都市に変更してください。

en: See the %sPHP documentation%s for additional information on this issue.
ja_JP: この問題の詳細については%sPHP のドキュメント%s を参照してください。

en: Cleared %s cached calendar(s).
ja_JP: キャッシュされた予定表%sオフにします。

en: No cached calendars were found.
ja_JP: キャッシュされたカレンダーが見つかりませんでした。

en: Show/hide all
ja_JP: すべて表示/非表示

en: ICS file could not be retrieved or was empty. Please verify URL is correct, and check your php.ini configuration to verify either cURL or allow_url_fopen is available. If you are using spaces to delimit multiple URLs, you may also wish to try using the pipe character instead. Affected URL:
ja_JP: ICS ファイルを取得できなかったか、空でした。URL が正しいことを確認し、php.ini の設定を確認して、cURL またはallow_url_fopenが使用可能であることを確認してください。複数の URL を区切るためにスペースを使用している場合は、代わりにパイプ文字を使用することもできます。影響を受ける URL:

en: Ends
ja_JP: 終了

en: Hide past events
ja_JP: 過去のイベントを非表示にする

en: Show past events
ja_JP: 過去のイベントを表示

en: Click for more...
ja_JP: 詳細については、ここをクリックしてください。

en: Cancelled
ja_JP: キャンセル

en: Recurring event
ja_JP: 繰り返しイベントの新規作成

en: Recurs every %s years
ja_JP: %s年ごとに再発する

en: Recurs yearly
ja_JP: 毎年繰り返し

en: Recurs every %s months
ja_JP: %sか月ごとに繰り返し

en: Recurs monthly
ja_JP: 毎月繰り返し

en: Recurs every %s weeks
ja_JP: %s週間ごとに再発

en: Recurs weekly
ja_JP: 毎週繰り返し

en: Recurs every %s days
ja_JP: %s日ごとに繰り返し発生する

en: Recurs daily
ja_JP: 毎日繰り返し

en: Add ICS Calendar
ja_JP: ICS カレンダーを追加する

en: Basic Shortcode Example
ja_JP: 基本的なショートコードの例

en: To insert an ICS calendar in a page, use the following shortcode format, replacing the all-caps text with your feed URL. Many additional customization options are available. Please see the User Guide for details.
ja_JP: ページに ICS カレンダーを挿入するには、次のショートコード形式を使用して、すべての大文字のテキストをフィード URL に置き換えます。追加のカスタマイズ オプションも多数用意されています。詳細はユーザーガイドをご覧ください。

en: System Report
ja_JP: システムレポート

en: Please copy the following text and include it in your message when emailing support.
ja_JP: サポートにメールを送信する際は、次のテキストをコピーしてメッセージに含めてください。

en: Also please include the ICS Calendar shortcode exactly as you have it entered on the affected page.
ja_JP: また、ICS カレンダーのショートコードは、影響を受けるページに入力したとおりに含めてください。

en: User Guide
ja_JP: ユーザーガイド

en: Our complete user guide is now available with full translation into dozens of languages on our website:
ja_JP: 当社の完全なユーザーガイドは、当社のウェブサイト上の言語の数十に完全な翻訳で利用可能になりました:

en: Support
ja_JP: サポート

en: For support please email %s or use the %sWordPress Support Forums%s.
ja_JP: サポートについては、%s電子メールを送るか、%sWordPressサポートフォーラム%sを使用してください。

en: Additional Resources
ja_JP: 追加リソース

en: ICS documentation and tools:
ja_JP: ICS のドキュメントとツール:

en: ICS Parser at GitHub
ja_JP: GitHub の ICS パーサー

en: iCal Validator
ja_JP: iCal バリデータ

en: Recurrence Rule Tester
ja_JP: 定期的なアイテムのルールテスター

en: Miscellaneous reference and tools:
ja_JP: その他の参照とツール:

en: HTML Color Picker
ja_JP: HTML カラー ピッカー

en: Unix Timestamp Converter
ja_JP: Unix タイムスタンプコンバータ

en: Upgrade to PRO!
ja_JP: プロ版へアップグレード!

en: Features include additional views (month-with-sidebar, year-with-sidebar, sidebar widget, and conference schedule grid view), a Calendar Builder with save feature for full management of calendar settings without manually editing the shortcode, Customizer options to easily modify the calendar&rsquo;s appearance, advanced features like regular expressions, and more! Visit %s to learn more.
ja_JP: 追加ビュー (サイドバー付き月、サイドバー付き年、サイドバーウィジェット、会議スケジュールグリッドビュー)、手動でショートコードを編集せずにカレンダー設定を完全に管理できる保存機能を備えたカレンダービルダー、カレンダーの外観を簡単に変更するためのカスタマイザーオプション、正規表現などの高度な機能などがあります。詳細については、%sをご覧ください。

en: Thank You!
ja_JP: 投票ありがとうございました。

en: This plugin is free to use. If you find it to be of value, we welcome your donation (suggested amount: US $9), to help fund future development, or get the advanced features of the %sPRO version%s for just US $29/year.
ja_JP: このプラグインは自由に使用できます。あなたがそれが価値があるとわかったら、私たちはあなたの寄付を歓迎します(提案額:US $ 9)、将来の開発に資金を提供したり、%sPROバージョン%sの高度な機能を得るために、わずか29ドル/年です。

en: Make a Donation
ja_JP: 寄付をする

en: Go PRO!
ja_JP: プロに行く!

en: Utilities
ja_JP: ユーティリティー

en: Clear Cached Calendar Data
ja_JP: キャッシュされたカレンダーデータを消去する

en: This will immediately clear all existing cached calendar data (purge transients), forcing WordPress to reload all calendars the next time they are viewed. Caching will then resume as before.
ja_JP: これにより、キャッシュされた既存のカレンダーデータがすべてすぐに消去され(一時的な削除)、次回表示される時に WordPress はすべてのカレンダーを再ロードする必要があります。キャッシュは以前と同じ状態で再開されます。

en: No events found.
ja_JP: イベントが見つかりませんでした。

en: All Day
ja_JP: 終日

en: No events.
ja_JP: イベントはありません。

en: No additional events this month.
ja_JP: 今月は追加のイベントはありません。

en: Last week
ja_JP: 前週

en: This week
ja_JP: 今週

en: Next week
ja_JP: 来週

note: Description of the plugin/theme
en: Embed a live updating iCal (ICS) feed in any page using a shortcode.
ja_JP: ショートコードを使用して、任意のページにライブアップデートのiCal（ICS）フィードを埋め込む.
