ICS Calendar - en to it_CH translation catalogue (58 entries)

en: The %sICS Calendar%s plugin requires either the PHP cURL extensions, or the %s PHP setting to be turned on. Please update the settings in your %s file or contact your hosting provider for assistance.
it_CH: Il %sICS Calendar%s plugin richiede che le estensioni php cURL, o l'impostazione PHP %s per essere attivata. Aggiorna le impostazioni nel tuo file %s o contatta il tuo provider di hosting per assistenza.

en: Your site is currently using a UTC offset-based timezone setting.
it_CH: Il sito sta attualmente utilizzando un'impostazione del fuso orario basata sull'offset UTC.

en: This can produce time display errors in the %s plugin in locations that observe Daylight Saving Time.
it_CH: Ciò può produrre errori di visualizzazione dell'ora nel plug-in %s in posizioni che osservano l'ora legale.

en: Please %schange your timezone setting%s to the city nearest your location, in the same timezone, for proper time display.
it_CH: Si prega %smodificare l'impostazione del fuso orario%s nella città più vicina alla propria posizione, nello stesso fuso orario, per una corretta visualizzazione dell'ora.

en: See the %sPHP documentation%s for additional information on this issue.
it_CH: Per ulteriori informazioni su questo problema, vedere %s la %sphp.

en: Cleared %s cached calendar(s).
it_CH: Cancellati %s calendari memorizzati nella cache.

en: No cached calendars were found.
it_CH: Non sono stati trovati calendari memorizzati nella cache.

en: Show/hide all
it_CH: Mostra/nascondi tutto

en: ICS file could not be retrieved or was empty. Please verify URL is correct, and check your php.ini configuration to verify either cURL or allow_url_fopen is available. If you are using spaces to delimit multiple URLs, you may also wish to try using the pipe character instead. Affected URL:
it_CH: Impossibile recuperare il file ICS o vuoto. Verifica che l'URL sia corretto e controlla la configurazione di php.ini per verificare che cURL o allow_url_fopen sia disponibile. Se si utilizzano spazi per delimitare più URL, è anche possibile provare a utilizzare il carattere barra verticale. URL interessato:

en: Ends
it_CH: Finisce

en: Hide past events
it_CH: Nascondi eventi passati

en: Show past events
it_CH: Mostra eventi passati

en: Click for more...
it_CH: Clicca per saperne di più...

en: Cancelled
it_CH: Annullato

en: Recurring event
it_CH: Evento ricorrente

en: Recurs every %s years
it_CH: Ricorre ogni %s anni

en: Recurs yearly
it_CH: Ricorre ogni anno

en: Recurs every %s months
it_CH: Ricorre ogni %s mesi

en: Recurs monthly
it_CH: Ricorre mensilmente

en: Recurs every %s weeks
it_CH: Ricorre ogni %s settimane

en: Recurs weekly
it_CH: Ricorre settimanalmente

en: Recurs every %s days
it_CH: Ricorre ogni %s giorni

en: Recurs daily
it_CH: Ricorre ogni giorno

en: Add ICS Calendar
it_CH: Calendario ICS

en: Basic Shortcode Example
it_CH: Esempio di shortcode di base

en: To insert an ICS calendar in a page, use the following shortcode format, replacing the all-caps text with your feed URL. Many additional customization options are available. Please see the User Guide for details.
it_CH: Per inserire un calendario ICS in una pagina, usare il formato shortcode seguente, sostituendo il testo con maiuscole e capolettera con l'URL del feed. Sono disponibili molte opzioni di personalizzazione aggiuntive. Per maggiori dettagli consultare la Guida dell'utente.

en: System Report
it_CH: Rapporto di sistema

en: Please copy the following text and include it in your message when emailing support.
it_CH: Copiare il testo seguente e includerlo nel messaggio quando si invia un'e-mail al supporto.

en: Also please include the ICS Calendar shortcode exactly as you have it entered on the affected page.
it_CH: Inoltre, si prega di includere il codice breve del calendario ICS esattamente come è stato inserito nella pagina interessata.

en: User Guide
it_CH: Guida dell'utente

en: Our complete user guide is now available with full translation into dozens of languages on our website:
it_CH: La nostra guida completa per l'utente è ora disponibile con traduzione completa in dozzine di lingue sul nostro sito web:

en: Support
it_CH: Supporto

en: For support please email %s or use the %sWordPress Support Forums%s.
it_CH: Per assistenza, invia un'%s via e-mail o utilizza i %sforum di supporto WordPress%s.

en: Additional Resources
it_CH: Risorse aggiuntive

en: ICS documentation and tools:
it_CH: Documentazione e strumenti ICS:

en: ICS Parser at GitHub
it_CH: Calendario ICS

en: iCal Validator
it_CH: Convalida iCal

en: Recurrence Rule Tester
it_CH: Tester regole di ricorrenza

en: Miscellaneous reference and tools:
it_CH: Riferimenti e strumenti vari:

en: HTML Color Picker
it_CH: Selezione colori HTML

en: Unix Timestamp Converter
it_CH: Convertitore Timestamp Unix

en: Upgrade to PRO!
it_CH: Passa a PRO!

en: Features include additional views (month-with-sidebar, year-with-sidebar, sidebar widget, and conference schedule grid view), a Calendar Builder with save feature for full management of calendar settings without manually editing the shortcode, Customizer options to easily modify the calendar&rsquo;s appearance, advanced features like regular expressions, and more! Visit %s to learn more.
it_CH: Le funzionalità includono visualizzazioni aggiuntive (mese con barra laterale, anno con barra laterale, widget barra laterale e visualizzazione griglia della pianificazione della conferenza), un Generatore di calendari con funzione di salvataggio per la gestione completa delle impostazioni del calendario senza modificare manualmente il codice breve, opzioni di personalizzazione per modificare facilmente l'aspetto del calendario, funzionalità avanzate come espressioni regolari e altro ancora! Visita %s per saperne di più.

en: Thank You!
it_CH: Grazie!

en: This plugin is free to use. If you find it to be of value, we welcome your donation (suggested amount: US $9), to help fund future development, or get the advanced features of the %sPRO version%s for just US $29/year.
it_CH: Questo plugin è gratuito. Se lo trovi di valore, accogliamo con favore la tua donazione (importo suggerito: US $ 9), per aiutare a finanziare lo sviluppo futuro o ottenere le funzionalità avanzate della versione %sPRO%s per soli US $ 29 / anno.

en: Make a Donation
it_CH: Fai una donazione

en: Go PRO!
it_CH: Vai PRO!

en: Utilities
it_CH: Utilità

en: Clear Cached Calendar Data
it_CH: Cancellare i dati del calendario memorizzati nella cache

en: This will immediately clear all existing cached calendar data (purge transients), forcing WordPress to reload all calendars the next time they are viewed. Caching will then resume as before.
it_CH: Questo rilamenterà immediatamente tutti i dati del calendario memorizzati nella cache esistenti (elimina i transitori), costringendo WordPress a ricaricare tutti i calendari la prossima volta che vengono visualizzati. La memorizzazione nella cache riprenderà quindi come prima.

en: No events found.
it_CH: Nessun evento trovato.

en: All Day
it_CH: Tutto il giorno

en: No events.
it_CH: Nessun evento.

en: No additional events this month.
it_CH: Nessun evento aggiuntivo questo mese.

en: Last week
it_CH: La settimana scorsa

en: This week
it_CH: Questa settimana

en: Next week
it_CH: La settimana prossima

note: Description of the plugin/theme
en: Embed a live updating iCal (ICS) feed in any page using a shortcode.
it_CH: Incorpora un feed iCal (ICS) per l’aggiornamento in tempo reale in qualsiasi pagina utilizzando uno shortcode.
