ICS Calendar - en to da_DK translation catalogue (58 entries)

en: The %sICS Calendar%s plugin requires either the PHP cURL extensions, or the %s PHP setting to be turned on. Please update the settings in your %s file or contact your hosting provider for assistance.
da_DK: Den %sICS-kalender%s-plugin kræver, at enten PHP-cURL-udvidelserne eller den %s PHP-indstilling er slået til. Opdater indstillingerne i din %s fil, eller kontakt din udbyder for at få hjælp.

en: Your site is currently using a UTC offset-based timezone setting.
da_DK: Webstedet bruger i øjeblikket en UTC-forskydningsbaseret tidszoneindstilling.

en: This can produce time display errors in the %s plugin in locations that observe Daylight Saving Time.
da_DK: Dette kan medføre tidsvisningsfejl i %s-plug-in'en på steder, der overholder sommertid.

en: Please %schange your timezone setting%s to the city nearest your location, in the same timezone, for proper time display.
da_DK: Venligst %sændre din tidszone indstilling%s til byen nærmest din placering, i samme tidszone, for korrekt tid display.

en: See the %sPHP documentation%s for additional information on this issue.
da_DK: Yderligere oplysninger om dette problem finder du i dokumentationen til %sPHP%s.

en: Cleared %s cached calendar(s).
da_DK: Ryddet %s cachelagrede kalendere.

en: No cached calendars were found.
da_DK: Der blev ikke fundet nogen cachelagrede kalendere.

en: Show/hide all
da_DK: Vis/skjul alle

en: ICS file could not be retrieved or was empty. Please verify URL is correct, and check your php.ini configuration to verify either cURL or allow_url_fopen is available. If you are using spaces to delimit multiple URLs, you may also wish to try using the pipe character instead. Affected URL:
da_DK: ICS-filen kunne ikke hentes eller var tom. Kontroller, at URL-adressen er korrekt, og tjek din php.ini-konfiguration for at bekræfte, at enten cURL eller allow_url_fopen er tilgængelig. Hvis du bruger mellemrum til at afgrænse flere webadresser, kan du også prøve at bruge pipe-tegnet i stedet. Berørt URL-adresse:

en: Ends
da_DK: Slutter

en: Hide past events
da_DK: Skjule tidligere begivenheder

en: Show past events
da_DK: Vis tidligere begivenheder

en: Click for more...
da_DK: Klik for mere...

en: Cancelled
da_DK: Annulleret

en: Recurring event
da_DK: Tilbagevendende begivenhed

en: Recurs every %s years
da_DK: Gentager sig hvert %s år

en: Recurs yearly
da_DK: Gentages årligt

en: Recurs every %s months
da_DK: Gentages hver %s måned

en: Recurs monthly
da_DK: Gentages månedligt

en: Recurs every %s weeks
da_DK: Gentager sig hver %s uger

en: Recurs weekly
da_DK: Gentager ugentligt

en: Recurs every %s days
da_DK: Gentages hver %s dage

en: Recurs daily
da_DK: Gentages dagligt

en: Add ICS Calendar
da_DK: Tilføj ICS-kalender

en: Basic Shortcode Example
da_DK: Eksempel på grundlæggende kortkode

en: To insert an ICS calendar in a page, use the following shortcode format, replacing the all-caps text with your feed URL. Many additional customization options are available. Please see the User Guide for details.
da_DK: Hvis du vil indsætte en ICS-kalender på en side, skal du bruge følgende kortkodeformat og erstatte teksten med store bogstaver med din feed-URL-adresse. Der er mange yderligere tilpasningsmuligheder tilgængelige. Yderligere oplysninger finder du i brugervejledningen.

en: System Report
da_DK: Systemrapport

en: Please copy the following text and include it in your message when emailing support.
da_DK: Kopier følgende tekst, og medtag den i din meddelelse, når du e-mailer support.

en: Also please include the ICS Calendar shortcode exactly as you have it entered on the affected page.
da_DK: Også bedes du medtage ICS Kalender kortkode præcis som du har det indtastet på den berørte side.

en: User Guide
da_DK: Brugervejledning

en: Our complete user guide is now available with full translation into dozens of languages on our website:
da_DK: Vores komplette brugervejledning er nu tilgængelig med fuld oversættelse til snesevis af sprog på vores hjemmeside:

en: For support please email %s or use the %sWordPress Support Forums%s.
da_DK: For support bedes du e-maile %s eller bruge %sWordPress Support Forums%s.

en: Additional Resources
da_DK: Yderligere ressourcer

en: ICS documentation and tools:
da_DK: ICS dokumentation og værktøjer:

en: ICS Parser at GitHub
da_DK: ICS Parser hos GitHub

en: iCal Validator
da_DK: iCal-validator

en: Recurrence Rule Tester
da_DK: Test af gentagelsesregel

en: Miscellaneous reference and tools:
da_DK: Diverse referencer og værktøjer:

en: HTML Color Picker
da_DK: HTML-farvevælger

en: Unix Timestamp Converter
da_DK: Unix-tidsstempelkonverteringsprogram

en: Upgrade to PRO!
da_DK: Opgrader til PRO!

en: Features include additional views (month-with-sidebar, year-with-sidebar, sidebar widget, and conference schedule grid view), a Calendar Builder with save feature for full management of calendar settings without manually editing the shortcode, Customizer options to easily modify the calendar&rsquo;s appearance, advanced features like regular expressions, and more! Visit %s to learn more.
da_DK: Funktionerne omfatter yderligere visninger (måned-med-sidepanel, år-med-sidebar, sidebar widget og gittervisning i konferenceplan), en Kalendergenerator med lagringsfunktion til fuld administration af kalenderindstillinger uden manuelt at redigere kortkoden, tilpasningsindstillinger for nemt at ændre kalenderens udseende, avancerede funktioner som regulære udtryk og meget mere! Besøg %s for at lære mere.

en: Thank You!
da_DK: Mange tak!

en: This plugin is free to use. If you find it to be of value, we welcome your donation (suggested amount: US $9), to help fund future development, or get the advanced features of the %sPRO version%s for just US $29/year.
da_DK: Dette plugin er gratis at bruge. Hvis du finder det at være af værdi, glæder vi os over din donation (foreslået beløb: US $ 9), for at hjælpe med at finansiere den fremtidige udvikling, eller få de avancerede funktioner i %sPRO version%s for kun US $ 29/year.

en: Make a Donation
da_DK: Lav en donation

en: Go PRO!
da_DK: Skift til Pro!

en: Utilities
da_DK: Drift

en: Clear Cached Calendar Data
da_DK: Ryd cachelagrede kalenderdata

en: This will immediately clear all existing cached calendar data (purge transients), forcing WordPress to reload all calendars the next time they are viewed. Caching will then resume as before.
da_DK: Dette rydder straks alle eksisterende cachelagrede kalenderdata (rydder transienter), hvilket tvinger WordPress til at genindlæse alle kalendere, næste gang de vises. Cachelagring genoptages derefter som før.

en: No events found.
da_DK: Ingen begivenheder blev fundet.

en: All Day
da_DK: Hele dagen

en: No events.
da_DK: Ingen begivenheder.

en: No additional events this month.
da_DK: Ingen yderligere begivenheder i denne måned.

en: Last week
da_DK: Sidste uge

en: This week
da_DK: Denne uge

en: Next week
da_DK: Næste uge

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: ICS Calendar
da_DK: ICS Kalender Pro

note: Description of the plugin/theme
en: Embed a live updating iCal (ICS) feed in any page using a shortcode.
da_DK: Integrer et live-opdaterings-iCal-feed (ICS) på en hvilken som helst side ved hjælp af en kortkode.
